Hayatın İlki

  • 09 Ağu 2018
post image

Merhaba Kızım,

Adının henüz belli olmadığı, sana minik fasulye dediğimiz günlerden bugüne hayatımıza doğan kocaman bir güneş olmanı sabırsızlıkla bekliyoruz. Gün içerisindeki iş temposunda bazen seni unuttuğumu düşünebilirsin. Belki bu satırları okuduğunda annen bana kızacak ama senin hayatımıza katılacağın haberini alıncaya kadar hiç kimsenin beni annen kadar heyecanlandırıp, mutlu edeceğini düşünmüyordum. İtiraf ediyorum hamileliğin ilk aylarında seninle bir iletişimimiz de yoktu.

Sen minik yuvanda büyürken ben annenin kurduğu hayalleri anlamaya çalışıyordum. Annen sürekli hareketli olduğunu, bütün gün onu tetikte beklettiğini söylese de küçücük bir ayağın attığı tekmenin bu kadar heyecan verici olduğuna inanmıyordum. Sonra bir gün ben de hissettim seni. O duyguyu kimseye anlatamam. Günlerce elimde o tempoyu hissettim.

Sevgimizin minik şahidi büyüyordu ve büyüdüğünü hissettiriyordu bana… Önce heyecanlandım, her hareketini hissetmek için elim annenin karnında oldu sürekli… Sonra nelere daha çok tepki verdiğini takip etmeye başladım. Ama biliyordum sen babasının kızı olacaktın.

Bir erkek için erkek çocuğu önemli sanırlar ya; bence kesinlikle yanlış. Bir erkek bir kadınla büyür önce, sonra hayatın değerini eşinin ona vereceği bir kız çocuğuyla ölçmeye başlar. Bir erkeğe verilmiş en güzel hediyedir bence kız çocuğu. Narinliği, hassasiyeti, güzelliği, çılgınlığı, ağlamayı, ağlatmayı, masalları yeniden yazdırmayı öğretir ona. Erkek dünyasının sınırlı kelimelerine takılmış zaman, kız çocuğuyla birlikte yeniden yazılır. Kelimelerin alternatifleri türer, moda takip edilmeye, takılar anlam kazanmaya, bebekler hikaye anlatmaya başlar. Dokunduğun şeyin narinliği aşık olduğun kadına sevgini artırır. Minnet duygun o kadar önem kazanır ki kıyamazsın. Güçlü görünen yanının aslında güçsüzlüğün olduğunu fark edersin. Bir kız çocuğu babasının gizli kapılarını aralar, tabularını yıkar, aşka olan inancını artırır. Bu kötü bir şeydir aslında. Kıskançlığı öğrenir baba, kaybetme korkusu artar. Sevginin paylaşılmaz olduğu uğruna didinir. Dedim ya kızım, bir erkeğin kız çocuk sahibi olduğunu öğrendiği an hayatı yeniden yazılır. İlk aşkı olacağını bildiğin kızı için dünyayı yakacak kadar güçlü, bir diken batığıyla ağlayacak kadar zayıf olduğunu görürsün. Vazgeçmezsin hayattan, çünkü kız çocuğu kırılganlıktır, umuttur, gelecektir. Çünkü onun yetiştireceği insanlar gelecektir ve sen geleceğini o küçücük ellere bırakırsın. O elleri tutan eller hep yüzünü güldürsün, gözünden damla yaş akmasın diye savaşa başlarsın. Bazen bu savaşta kırıcı olabilirim. Emin ol bu seni korumak içindir.

Emin ol dünya zor, dünya kötü. Ama emin ol senin için dünyayı karşısına alacak bir baba senin yolunu dört gözle bekliyor.

Hoş gel ömrümün ışığı, yolun aydınlığa açılsın ömrün boyunca…